Przedmiot działalności
Przedmiotem działalności MCUS jest:
Przedmiotem działalności Centrum jest realizacja zadań w zakresie:
1) prowadzenia i zapewnienia całodobowej opieki w domach pomocy społecznej, funkcjonujących w ramach MCUS;
2) prowadzenia i zapewnienia usług opiekuńczych w dziennych domach pomocy, funkcjonujących w ramach MCUS.
DOMY POMOCY SPOŁECZNEJ
MCUS prowadzi cztery domy pomocy społecznej (placówki całodobowego pobytu), w których łącznie zamieszkuje ponad 600 mieszkańców. Są to:
- Dom Pomocy Społecznej dla osób przewlekle somatycznie chorych, ul. Karmelkowa 25;
- Dom Pomocy Społecznej dla osób przewlekle somatycznie chorych, ul. Rędzińska 66/68;
- Dom Pomocy Społecznej dla osób w podeszłym wieku i przewlekle somatycznie chorych, ul. Mączna 3;
- Dom Pomocy Społecznej dla osób przewlekle psychicznie chorych, ul. Kaletnicza 8.
Pobyt w domu pomocy społecznej jest odpłatny do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania. Obowiązani do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej są w kolejności:
1) mieszkaniec domu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka,
2) małżonek, zstępni przed wstępnymi,
3) gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej - przy czym osoby i gmina, określone w pkt 2 i 3 nie mają obowiązku wnoszenia opłat, jeżeli mieszkaniec domu ponosi pełną odpłatność.
Opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej wnoszą:
1) mieszkaniec domu, nie więcej jednak niż 70 % swojego dochodu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka, nie więcej niż 70 % tego dochodu;
2) małżonek, zstępni przed wstępnymi - zgodnie z umową zawartą w trybie określonym w ustawie o pomocy społecznej
a) w przypadku osoby samotnie gospodarującej, jeżeli dochód jest wyższy niż 300 % kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, jednak kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300 % tego kryterium,
b) w przypadku osoby w rodzinie, jeżeli posiadany dochód na osobę jest wyższy niż 300 % kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, z tym że kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300 % kryterium dochodowego na osobę w rodzinie;
3) gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej - w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej a opłatami wnoszonymi przez mieszkańca i rodzinę.
Odpłatność mogą wnosić także osoby nie wymienione powyżej.
Prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej przysługuje osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych.
Indywidualne decyzje administracyjne w sprawie umieszczenia osoby w jednym z ww. domów pomocy społecznej wydawane są przez upoważnionych przez Prezydenta Wrocławia pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.
DZIENNE DOMY POMOCY
MCUS prowadzi cztery dzienne domy pomocy (placówki dziennego pobytu), z których łącznie korzysta ponad 160 osób. Są to:
- Dzienny Dom Pomocy, ul. Skwierzyńska 23/2,
- Dzienny Dom Pomocy, ul. Kościuszki 67,
- Dzienny Dom Pomocy, ul. Komuny Paryskiej 11,
- Dzienny Dom Pomocy, ul. Żeromskiego 37/1.
Dzienne domy pomocy zapewniają dzienną opiekę klientom, zwłaszcza osobom w wieku emerytalnym, samotnym o zmniejszonej sprawności psychofizycznej, organizują różne formy wypoczynku i rekreacji, zapewniają gorący posiłek, podejmują działania integracyjne ze środowiskiem lokalnym poprzez organizowanie i uczestniczenie w rozmaitych imprezach kulturalnych i edukacyjnych.
Pobyt w dziennym domu pomocy określa uchwała nr XLV/1365/10 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 21.01.2010r. w sprawie szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w dziennym domu pomocy, domu dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży oraz mieszkaniach chronionych (Dz.Urz.Woj. Doln.o z 15 lutego 2010 r. Nr 28, poz.395)
Odpłatności nie ponoszą osoby, których dochód jest niższy od kryterium dochodowego określonego w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.
Indywidualne decyzje administracyjne kierujące osoby do ww. dziennych domów pomocy wydawane są przez upoważnionych przez Prezydenta Wrocławia pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.
Podmiot udostępniający: MCUS we Wrocławiu
Wytworzył/Odpowiada: Patrycja Karpicz
Opublikował: Teodor Lepczyński
Data wytworzenia informacji: 18 czerwca 2010 05:53
Data udostępnienia informacji: 18 czerwca 2010 05:53
Poprawiony (piątek, 22 lipca 2016 11:55)